GSM je hmotnost na jednotku plochy upraveného hotového úpletu, udávaná v gramech na metr čtvereční a měřená podle ISO 3801 nebo ASTM D3776. Je to nejrychlejší dostupný ukazatel toho, jak bude úplet zakrývat tělo, viset na rameni a jaká je cena za kus oděvu.
Čtyři proměnné nastavují počet: počet příze, délka smyčky, hustota stehu a dokončení. Single Jersey pletený z 32s česané bavlny s délkou smyčky 2,9 mm a hustotou 16 řádků na centimetr končí téměř 150 g/m2. Zkraťte smyčku na 2,6 mm bez výměny příze a stejný stroj vyrobí hustší a těžší látku, protože pletené smyčky se do sebe spíše než kříží, takže malé změny hustoty rychle přesunou váhu.
Dokončení přesune figuru podruhé. Praní, barvení, napínání a zhutňování uvolňují strukturu smyčky, takže greige šarže 150 g/m2 běžně končí mezi 158 a 168 g/m2, což je posun o 5 až 12 procent. Kartáčování, broskvování a nakysávání rouna dodávají na povrchu hmotu. Objednávka, která uvádí pouze greige hmotnost, nechává kupujícího vystavený hotové roli, která je těžší, méně elastická a dražší, než se předpokládalo.
Pracovní definice: hotový GSM je hmotnost na čtvereční metr úpletu, který prošel barvením, sušením a zhutňováním, měřeno na vzorku kondicionovaném při 20 °C a 65 procentech relativní vlhkosti. ISO 3801 a ASTM D3776 umožňují 5procentní toleranci na vzorek a většina oděvních programů akceptuje 5procentní pásmo na roli.
Pět hmotnostních pásů pokrývá většinu produkce sportovního oblečení: 110-140 gsm pro běh a dráhu, 140-180 gsm pro trénink a cyklistiku, 165-200 gsm pro týmové dresy, 190-240 gsm pro kompresní a základní vrstvy a 220-260 gsm pro legíny a vysoké kalhoty na jógu. Pohyb mimo skupinu vaší kategorie je možný, ale obvykle si to vynutí změnu struktury úpletu, obsahu elastanu nebo úpravy, aby byl zachován stejný výkon.
| Kategorie oděvů | Typické hotové GSM | Obvyklá pletenina | Primární důvod kapely |
| Běžecké tílko, závodní vesta | 110-140 | Single jersey, síťovina | Proud vzduchu s minimální přenášenou hmotností |
| Cyklistický dres, triatlonový top | 140-170 | Single jersey, pique | Rychlost sání a stabilita zadní kapsy |
| Tréninkové tričko, top do posilovny | 150-180 | Single jersey, pique interlock | Neprůhlednost bez objemu pod studiovým osvětlením |
| Fotbalový a ragbyový dres | 165-200 | Interlock, pique | Čistota tisku a životnost oděru |
| Kompresní základní vrstva | 190-240 | Interlock s 15-20 procenty elastanu | Stupňovaný tlak a zotavení |
| Jógové legíny a punčochové kalhoty | 220-260 | Interlock, žebrový, dvojitý úplet | Neprůhlednost odolná proti dřepům s roztažením ve 4 směrech |
| Plavky a plážové oblečení | 190-220 | Osnovní úplet, nylon a elastan | Odolnost vůči chlóru a stálost tvaru |
Pásek vybírejte podle expozice oděvu, nikoli podle ceny látky. Fotbalový dres v pásku 165–200 g/m2 nese sublimační potisk na tmavých základech, aniž by inkoust seděl na otevřené síťovině, zatímco prostý jednoduchý dres o gramáži 130 g/m2 by prosvítal při prvním zvednutí obou paží.
FOTBALOVÉ DRESY LÁTKA KF000411 VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 Zobrazit produkt → Haining Yitai Knitting Co., Ltd, dodavatel výkonných pletenin se sídlem v Hainingu, Zhejiang, publikuje údaje o hmotnosti, struktuře a roztažnosti svých sortiment aktivních látek , který umožňuje kupujícímu porovnat pásma před vyžádáním vzorku.
Samotné GSM nikdy nepředpovídá vhodné řešení. Dva 220 gsm zámky se mohou lišit o 30 procent v podélném roztažení, pokud jeden nese 12 procent elastanu a druhý 18 procent, a verze s vyšším obsahem elastanu se rychleji zotaví po dřepu, sprintu nebo celodenním nošení.
S hmotností jsou spojeny tři specifikace a měly by být zapsány do stejného dokumentu:
Pocit ruky, žmolkování a zakrytí se řídí stejnou logikou. Pletenina vyrobená z jemnější příze při vyšší hustotě stehu je hladší v rozsahu 210-230 g/m2 než hrubší pletenina o stejné gramáži a konzistentněji odolává žmolkování na stupeň 4 v testu ISO 12945-2. Kupující, kteří specifikují pouze hmotnost, nakonec schválí látku, která odpovídá počtu a chybí oděvu.
VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 Zobrazit produkt → Hmotnost, počet příze a procento elastanu se při každém konečném použití vzájemně ovlivňují jinak rozdělení hmotnosti, elasticity a výběr spandexu ukazuje, jak se stejný terč 240 g/m2 rozkládá do tří různých konstrukcí v závislosti na oděvu.
Zvýšení GSM ze 150 na 220 znamená neprůhlednost, stálost tvaru a životnost proti oděru a stojí to rychlost sušení: kapilární kanály na jednotku plochy klesají s rostoucí hustotou stehu, takže blokování 190-240 gsm pohybuje tekutou vlhkost pomaleji než 140 gsm otevřený single jersey, když jsou oba testovány podle AATCC 195.
Každé rozhodnutí GSM by mělo být ověřeno na hotové roli, nikoli na šarži greige nebo vzorkové kartě: test řezu, test praní, test natažení, test vlhkosti, test stálobarevnosti a zapečetěná referenční role dohromady zabere asi deset pracovních dnů a zabrání chybám, které stojí celou šarži barviva.
ČERNÁ RYCHLE SUCHÁ TKANINA HT1337 VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 Zobrazit produkt → Rychleschnoucí programy v pásmu 150-190 g/m2 jsou nejcitlivější na posun hmotnosti, protože nárůst GSM o 6 procent snižuje povrchovou plochu dostupnou pro odpařování a posouvá dobu sušení nad rámec údajů vytištěných na visačce.
Převeďte GSM na běžné metry na kilogram před jednáním o ceně: při použitelné šířce 160 cm dává 180 g/m2 3,47 metru na kilogram a 260 g/m2 dává 2,40 metru, takže stejný program legín nakupuje o 31 procent méně metrů od těžší látky.
Marži chrání dva zvyky sourcingu. Nejprve požádejte o GSM data na hotové roli ze stejné šarže barviva, kterou obdržíte. Za druhé, cena v běžných metrech a kilogramech současně, takže posun hmotnosti na jedné jednotce se okamžitě projeví místo na řezacím stole.
Ne. Propletení 260 g/m2 s 10 procenty elastanu může selhat v testu na dřep, kterým projde dobře sestavený blok 220 g/m2, protože neprůhlednost a zotavení závisí na hustotě stehu, počtu příze a obsahu elastanu stejně jako na hmotnosti. Posuďte váhu v rámci pásma své kategorie, ne napříč pásmy.
Umístěte týmové dresy mezi 165 a 200 g/m2 do interlockové nebo piké konstrukce. Tento pás poskytuje dostatečnou hustotu pro čistotu sublimačního tisku na tmavých podkladech a dostatek těla k dosažení 30 000 oděrů v testu ISO 12947-2 Martindale na ramenních a zádových panelech.
Použijte 220–260 g/m2 na legíny po celé délce s 12–18 procenty elastanu, což je místo, kde pod studiovým osvětlením vydrží neprůhlednost odolná proti přikrčení. Single Jersey o gramáži 180 g/m2 se hodí pro topy a lehčí krátké punčochové kalhoty, ale často prosvítá, pokud není laminovaný nebo pletený s vyšší hustotou stehu.
Při šířce 160 cm, přechod ze 180 g/m2 na 200 g/m2, výtěžnost kapek z 3,47 na 3,13 metru na kilogram, přibližně o 10 procent méně metrů, takže spotřeba látky na oděv stoupne přibližně o 11 procent při nezměněné kilogramové ceně.