+0086 135 6738 5757

Zprávy.
Yitai pletení

Od samého počátku se věnujeme vývoji a výrobě pleteniny.

Sourcing Performance Knit Fabrics: Průvodce kupujícího pro výrobce oděvů

2026-11-04

Většina sporů o funkční pleteninu se řeší protokolem o zkoušce, nikoli hmatem. Blokování 180 GSM, které se ve vzorkové místnosti správně zavěsí, může stále selhat AATCC 135 po třech domácích praních, překročit plus nebo mínus 5procentní pásmo změny rozměrů nebo se zotavit příliš pomalu, aby splnilo limit růstu zapsaný v technickém balíčku. Žádná z těchto poruch není na závěsu viditelná a všechny se vynoří na povrch poté, co byl řezací stůl již spáchán.

Výrobci oděvů doplácejí na tuto mezeru dvakrát: jednou v odmítnutých metrážích a znovu v oděvu, který se propadá na kolena, svítí na sedadle nebo prášky pod popruhem batohu po deseti nošeních. Rozhodnutí, která určují výsledek, jsou učiněna před upletením první hromadné role a téměř všechna se vejdou na jeden list specifikace.

Před schválením vzorku opravte specifikaci

Výkonná pletenina by měla být nastavena na alespoň šest měřitelných parametrů, než na ní mlýn uvede: hmotnost na jednotku plochy, složení vláken, roztažnost a zotavení, řízení vlhkosti, rozměrová stálost a stálobarevnost. Pohmat a zakrytí jsou výsledky těchto čísel, nikoli nezávislé kvality, které lze posuzovat samy o sobě.

Definice
Výkonný úplet je útkový nebo osnovní úplet navržený proti měřitelnému funkčnímu cíli, jako je transport vlhkosti, obnova roztažení, tepelná regulace nebo ultrafialová ochrana, spíše než proti samotnému vzhledu. Základy útkového úpletu zahrnují jednoduchý žerzej, žebro, propletení, piké a síťovinu; osnovní pletené základy zahrnují trikot a osnovní pletené pletivo.

Níže uvedená tabulka uvádí kontroly, které nejčastěji rozhodují o tom, zda je hromadná zásilka přijata nebo reklamována. Každý řádek lze zapsat do nákupní objednávky jako jeden řádek.

Parametry základní specifikace pro výkonnostní úplet s typickými cíli pro aktivní oblečení a testovací metodou, která každý z nich ověřuje.
Parametr Typický cíl Referenční metoda
Hmotnost na jednotku plochy 140 až 280 GSM, nastaveno podle konečného použití ISO 3801 nebo ASTM D3776
Složení vlákniny 12 až 22 procent elastanu ve čtyřsměrných strečových úpletech ISO 1833
Protažení a zotavení 60 až 120 procent prodloužení, růst pod 5 procent po 30 minutách ASTM D4964
Řízení vlhkosti Jednosměrná doprava a rychlost sušení nad dohodnutou základní linií AATCC 195
Rozměrová stabilita V rozmezí plus minus 3 až 5 procent po třech praních AATCC 135 nebo ISO 6330
Barevná stálost Stupeň 4 nebo lepší pro praní a pocení ISO 105-C06 a ISO 105-E04
Žmolkování a otěr Stupeň 4 při 2 000 rublech za legíny a týmové oblečení ASTM D4970 nebo ISO 12947
3 až 5 %
Rozměrovou změnu většina značek akceptuje po třech domácích praních podle AATCC 135 a ISO 6330. Širší pruh není vlastností látky, je to vada oděvu, která je odložena na spotřebitele.

Nechte strukturu pleteniny rozhodnout o způsobu selhání

Struktura úpletu opravuje poruchový režim ještě předtím, než je zvolena směs vláken: při stejné hmotnosti, propletení a žebro 2x2 drží tvar lépe než single jersey, zatímco síťovina lépe odvětrává než obojí a má menší odolnost proti roztržení.

Single jersey, síťovina a piké

  • Tvoří se na jednom jehlovém lůžku, takže se líc a záda liší a řezané okraje se stočí dovnitř
  • Nejvyšší prodloužení společných základen, používané pro 120 až 160 GSM tréninkových top a linerů
  • Síťovina dodává umělé větrání; před použitím lehké síťoviny při kompresním opotřebení ověřte pevnost v roztržení podle ASTM D3786
  • Pique skryje zádrhele a zachová povrchovou strukturu pletených topů ve stylu polo

Zámek, žebro a trikot

  • Tvořeno na dvou jehelních lůžkách s vyváženým lícem a hřbetem, takže okraje jsou ploché
  • Typická 180 až 260 GSM pro legíny, týmové dresy a kalhoty na jógu
  • 2x2 žebro poskytuje nejvyšší boční natažení a je normálně vyhrazeno pro manžety, límce a pasy
  • Osnovní pletený trikot poskytuje těsnější rozměrovou kontrolu při nízké hmotnosti, což se hodí k plavkám a podšívkám

Struktura je nejlevnější dostupná páka. Přesunutí programu legín z jednoho dresu do propleteného při stejných 200 GSM odstraňuje zvlnění okrajů a zlepšuje zotavení, aniž by se změnila cena vlákna na kilogram.

Vyžádejte si měrku stroje, konfiguraci jehelního lůžka a konečnou šířku ve stejné zprávě jako cena. Stroj, který neumí citovat měřidlo, uvádí rodinu látek, nikoli látku.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 Zobrazit produkt →

Výběr směsi nastavuje strop komfortu

Nylon s elastanem zůstává výchozím nastavením pro vysoce strečové aktivní oblečení, protože nylon poskytuje měkčí ruku a lepší odolnost proti oděru při stejném procentu elastanu, zatímco polyester s elastanem rychleji schne, lépe drží barvu v chlorované vodě a stojí méně za kilogram.

12 až 22 %
Obsah elastanu typický pro čtyřsměrně strečové úplety
80/20
Nylon a elastan, nejběžnější konstrukce legín
500 až 700 %
Tažnost samotného elastanového vlákna může dosáhnout před přetržením
Kompresní základní vrstva
22 %
Legíny na jógu
20 %
Plavky a plážové oblečení
18 %
Týmový sportovní dres
12 %
Spodní prádlo
8 %
Indikativní elastanové pásky zapsané do technických balíčků podle konečného použití. Potvrďte proti konkrétní konstrukci a dokončovací trase před tím, než bude dotaz ukončen.

Elastan je hmotnostně nejmenší podíl směsi a největší podíl rizika. Nad zhruba 22 procenty elastanu, extra streč přidává velmi malou regeneraci a začíná zvyšovat kompresní sílu, což se projevuje jako nepohodlí v legínách s dlouhým nošením a jako vyšší cena materiálu. Zotavení závisí více na struktuře pleteniny, tepelném nastavení a způsobu relaxace než na samotném procentu elastanu.

Recyklovaný polyester a kationtový polyester mění způsob barvení spíše než komfortní profil: kationtové příze se barví do hlubokých odstínů při nižších teplotách a recyklovaná surovina mění kalkulaci a certifikační práci více než mění pocit z ruky.

Dvousměrně strečový je dostatečný pro pletené úplety a letní topy. Čtyřcestné roztažení je vyžadováno vždy, když se oděv musí roztahovat v obou směrech, jako u legín, kompresních topů a plavek.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 VYSOCE STRETCH NYLON HT928 VÝKONNOSTNÍ PLETENÝ MATNÝ A OBYČEJNÝ HT045 Zobrazit produkt →

Zabudujte testovací plán do technického balíčku

Schvalujte hromadné proti pojmenovaným metodám spíše než přídavným jménům: AATCC 135 pro změnu rozměrů po vyprání, ASTM D4964 pro roztažení a regeneraci, AATCC 195 pro řízení vlhkosti, ISO 105-C06 pro stálobarevnost praní a ASTM D5430 pro čtyřbodovou kontrolu tkanin.

Laboratorní dip a schválení rukou
Pět až sedm dní. Ověřte barvu pod osvětlením D65 pomocí spektrofotometru a nastavte toleranci barevného rozdílu na 1,0 nebo těsnější před odesláním prvního ponoru.
Vzorová metráž
Třicet až padesát metrů na barvu, vyrobeno na stejném stroji a šarži příze plánované pro hromadnou výrobu, plus dva metry ponechané jako zapečetěná reference.
Pilotní barvení a dokončovací běh
Fáze, ve které jsou fixovány tepelné tuhnutí, zhutňování a napínání. Vyžádejte si zprávu o testu třetí strany z tohoto běhu, nikoli z ručního vzorku vyrobeného na jiné lince.
Hromadná výroba s inline kontrolou
Aplikujte čtyřbodové třídění podle ASTM D5430 jak na greige, tak na konečné fázi, takže odchylky šířky a čáry jehly jsou zachyceny před dokončením a skryjí je.
Závěrečná kontrola a uchované vzorky
Zkontrolujte oděvy při AQL 2,5, zda nevykazují závažné vady a zapečetit zadržený vzorek na šarži barviva podle schváleného standardu.

Většinu nároků vznesených po pilotním běhu tvoří čáry jehel, barevné pruhy a variace šířky. Nejběžnější vady nalezené ve velkoobchodním čtyřsměrném strečovém úpletu jsou zdokumentovány společně s inspekcí, kde by měl být každý chycen.

Čtyřbodové hodnocení přiděluje 1, 2, 3 nebo 4 trestné body za defekt podle jeho délky. Hod, který přesahuje 20 bodů na 100 čtverečních yardů, by měl být odmítnut dříve, než dosáhne rozkládacího stolu.

Tvrzení o udržitelnosti vyžadují dokumenty

Recyklovaný obsah musí být vysledovatelný spíše než tvrzený: Globální standard recyklace a standard recyklovaného nároku vyžadují certifikaci zpracovatelského řetězce od recyklátoru až po hotovou látku, zatímco Oeko-Tex Standard 100 se vztahuje spíše na omezené látky než na recyklovaný obsah.

Recyklovaný nárok bez transakčního certifikátu představuje závazek, nikoli prodejní místo.

Textile Exchange's Materials Market Report sledovala recyklovaný polyester na téměř 15 procentech celosvětového objemu polyesterových vláken v posledních sledovaných letech, což znamená, že kupující mají nyní dostatek kvalifikovaných zásob, aby trvali na papírování. U každé objednávky uschovejte tyto čtyři dokumenty:

  • Certifikát transakce GRS nebo RCS pokrývající konkrétní šarži a dodavatele
  • Číslo certifikátu Oeko-Tex Standard 100 pro hotovou látku
  • Recyklovaný obsah uvedený v procentech hmotnosti, na kvalitu tkaniny spíše než na objednávku
  • Písemné potvrzení, zda je recyklovaná surovina vyrobena mechanicky nebo chemicky
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM VOŠTINA RECYKLOVANÁ POLYESTEROVÁ TKANINA HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM VOŠTINA RECYKLOVANÁ POLYESTEROVÁ TKANINA – Udržitelná vysoce výkonná textilie Zobrazit produkt →

Obchodní podmínky, které rozhodují o marži

Cena, minimální objednací množství a dodací lhůta se pohybují společně, protože minima barevné šarže, velikost šarže příze a konečná trasa nastavují všechny tři ve stejný okamžik.

  • Minimální barevné dávky pro kusově barvené úplety běžně začínají na 300 až 500 kg na barvu a kvalitu; pod tímto číslem očekávejte příplatek nebo sdílenou šarži barviva
  • Zeptejte se, kolik šarží barviv bude zahrnovat jedna objednávka, a ponechte si jeden zapečetěný uchovávaný vzorek na šarži
  • Přidejte 7 až 10 dní k první hromadné objednávce v nové kvalitě pro pilotní schválení a testování třetí strany
  • Dokončovací pohony stojí více než příze: broskvování, kalandrování, digitální tisk, tisk fólií a laminace, každý přidává samostatný průchod mlýnem
  • Potvrďte relaxační cestu písemně, protože zhutnění a předběžné smrštění mění jak cenu, tak dosažitelnou šířku
Nejnižší nabídka je obvykle ta s nejmenším počtem definovaných parametrů. Porovnejte nabídky na vyplněném technickém listu, nikdy pouze na základě ceny za kilogram.

Přímé odpovědi pro týmy zdrojů

Kolik vzorkových metráží by měl výrobce požadovat před hromadnou rezervací?

Vyžádejte si 30 až 50 metrů na barevnou dráhu pro zkoušky stříhání a šití plus 2 metry ponechané jako zapečetěná reference a písemně potvrďte, že vzorek pochází ze stejné šarže příze a stejné měrky stroje, jak je plánováno pro hromadné. Metráž vyrobená na jiném měřidlu je test ručního hmatu, nikoli výrobní zkouška.

Jaká tolerance smrštění je reálná pro pleteninu 200 GSM?

Očekávejte plus minus 3 procenta pro čtyřsměrné strečové úplety bohaté na syntetiku a plus nebo mínus 5 procent pro směsi bohaté na bavlnu po třech praních podle AATCC 135. Stroj, který slibuje nulové srážení, obvykle uvádí zhutněnou nebo předrelaxovanou dokončovací cestu, takže se zeptejte, jakou cestu a cenu ztráty šířky, která s tím přichází.

Zlepší vyšší procento elastanu vždy zotavení?

Ne. Regenerace se řídí strukturou pleteniny, tepelnou tuhostí a relaxací stejně jako obsahem elastanu a nad zhruba 22 procenty elastanu zvyšuje extra natažení hlavně kompresní sílu a náklady. ASTM D4964 měří číslo, na kterém záleží: procento délky, která nebyla obnovena po definovaném natažení a odpočinku.

Které dokumenty by měly dorazit s první hromadnou zásilkou?

Čtyři položky: protokol o zkoušce s uvedením metody a naměřeného výsledku, transakční certifikát GRS nebo RCS, kdykoli je nárokován recyklovaný obsah, číslo certifikátu Oeko-Tex Standard 100 a zapečetěný uchovávaný vzorek schválený podle normy. Chybějící kterýkoli ze čtyř promění technickou otázku v obchodní spor.

6 kontrol
Složení, hmotnost, obnova roztažnosti, odvod vlhkosti, rozměrová stálost a stálobarevnost. Definujte všech šest před podpisem objednávky a pocit z ruky se o sebe postará sám.

Hlavní produkty